Forum zrzeszające miłosników miniatur maszyn rolniczych
Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Historia FMŻ w Płocku w modelach.
Kilka miesięcy temu jak zacząłem budować Bizona Z040 wpadł mi do głowy pewien pomysł- razem z innymi modelarzami pokażmy wszystkie modele bizonów, które były produkowane. Nie wszystkim udało się dotrwać do końca (uważali swoje modele za nieudane, ale mimo to się starali) i w efekcie tylko 5 modelarzy razem ze mną zaprezentuje teraz swoje maszyny.
1. Vistula KZB-3B, autor- Łukasz Pluska, skala 1:16.
Vistula nie jest Bizonem, ale ranga w historii FMŻ i jej legenda nie mogły obejść bokiem. Vistula nie jest łatwym kombajnem, przez co tylko jeden- Łukasz, szerzej znany jako Klusek, odważył ją się zbudować. Efektem jego ciężkiej pracy jest pięknie zbudowana, zgrabna Vistula, która do towarzystwa otrzymała Ursusa C-328. Kombajn jest zbudowany w całości z tektury, pomalowany farbami olejnymi. Barierki są druciane.
2. Bizon Z040, autor- Agrotechnik, skala 1:24.
Pierwszym Bizonem w artykule jest mój, raczej nie zbyt udany Bizon Z040. Postanowiłem go zbudować, ponieważ od tego się wszystko zaczęło. Budowałem go po sporej przerwie, dlatego ma wiele niedoskonałościr30; Zbudowałem go z tektury i pomalowałem farbami olejnymi. Jedynie przednie koła to nie mój wyrób, tylko rpożyczoner1; od starego traktora. Barierki to cyna lutownicza, ale nie polecam jej, bo jest zbyt giętka.
3. Bizon Z050, autor Dariusz Żmuda, skala 1:16.
Bizon Darka to bardzo ciekawy model. Darek zastosował do podnoszenia hederu małą korbkę z boku pomostu, przez co może dowolnie regulować wysokość podnoszenia. Model został zbudowany z kartonu, a barierki zostały wykonane z drutu. Ponieważ Darek ciągle przerabia swojego Bizona, początkowo był on biało-czerwony, aby potem przejść do rorzeszkar1;, jednak w planach Darka Bizon ma być przebudowany na Bizona 5056. Na zdjęciach pokazany jest Z050, jaki był na początku.
4. Bizon Gigant, autor Michał Skoczylas, skala 1:24.
Gigant Michała, szerzej znanego, jako Skiet, jest również bardzo ciekawy. Ponieważ oryginału wyprodukowano zaledwie 800 sztuk, zadanie nie było łatwe, ponieważ każda seria była inna od poprzedniej. Zaprezentowany Bizon posiada przystawkę do kukurydzy węgierskiej firmy Klado na 8 rzędów. Ponadto można powiedzieć, że Bizon pokazuje wszystkie serie po kolei- brak wentylatora wskazuje na pierwsze Z060, przenośnik ślimakowy ziarna na Z062 lub Z063, z kolei daszek wskazuje znów na Z060. Ale jak to Michał, lubi mieszać i w dodatku budowa Giganta nie zajęła mu więcej jak 2 tygodnie.
Dla porównania, 2 modele Michała- BS prototyp i Gigant.
5. Bizon Z050 Super, autor Damian Skuza, skala 1:32
Model początkującego modelarza (bądźmy przez to wyrozumiali) prezentuje się dosyć skromnie. Został zbudowany z kartonu i pomalowany farbami olejnymi.
5. Bizon Rekord, autor Przemek125, skala 1:32.
Bizon rekord Przemka jak zwykle prezentuje się rewelacyjnie. Autor podchodzi profesjonalnie do budowy swoich modeli, przez co efekty końcowe są rewelacyjne, zwłaszcza ze modele są kartonowe. Rekorda prezentuje w 2 stanach- jeszcze w budowie i już skończonego, aby każdy mógł zobaczyć szczegóły konstrukcji tego udanego kombajnu.
6. Prototyp Bizona BS, Michał Skoczylas, skala 1:24.
Bardzo odważny model prototypu kombajnu Bizon BS z okresu 1985-1987 został zbudowany dosyć szybko bez większych problemów. Jedynym problemem były ewentualne braki dokładniejszych zdjęć testowanych kombajnów, jednak Michał pokonał te trudności, o czym świadczy bardzo udany model.
7. Bizon Sampo 2020, autor Przemek125, skala 1:25.
Bizon Sampo 2020 to nie jest nasza rodzima konstrukcja, jednak też jest warty uwagi, ponieważ oparciu o 2020 produkowaliśmy swoje Z120 i Z140 Nordic. Kombajn jak w większości przypadków jest kartonowy i pomalowany farbami olejnymi.
8. Bizon Dynamic Z165/2, Agrotechnik, skala 1:24.
Dynamica zbudowałem z 3 powodów. Pierwszy to mała liczba tych ciekawych maszyn, drugi to, że jest konstrukcyjnym rozwinięciem Bizona BX Z120, który jednak nie był produkowany w większych ilościach poza stadium prototypowe na testy z okresu 1985-87 oraz prawdopodobnie na krótką serię exportowąna zachód (świadczy o tym jedyny taki egzemplarz w Polsce, nie mający oznaczenie 5120, ale 5110 Hydrostatic De Luxe) a trzeci to to, że miał w sobie wiele elementów zapożyczonych z Bizona Sampo 2020. Model zbudowałem z tektury, pomalowałem farbami olejnymi i dodałem szczegóły na koniec. Dla mnie Dynamic jest jak na razie moim najlepszym modelem, mimo iż ma parę niedoskonałości.
Dla porównania z Z040:
Podziękowania
Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim modelarzom biorącym udział w artykule- chłopaki, należą wam się gromkie brawa za kawał bardzo dobrej roboty!! Gdyby nie wy artykuł ten pewnie by nigdy nie powstał.
Zakończenie
Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że w przyszłości będzie planowana wersja rozszerzona artykułu o naszych kombajnach z FMŻ Płock.
Wszyscy chętni do udziału w wersji rozszerzonej niech zgłaszają się na e-mail -radek.michowski-@wp.pl
Wszelkie zgłoszenia mile widziane!!!
By Radek Agrotechnik Michowski. Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione. All rights reserved ®
Offline
Strony: 1